Prev
Next
A+ a-

Bendrieji klausimai

Pasirengimas euro įvedimui Lietuvoje, data, planas

 

Kaip litai bus perskaičiuojami į eurus?
2015 m. sausio 1 d. įstaigų, įmonių ir gyventojų įsipareigojimai bei sutartys, visos gyventojų sąskaitos bankuose litais bus nemokamai perskaičiuotos į eurus. Įmonėms ir gyventojams tuo rūpintis nereikėtų, tai būtų padaryta automatiškai. Litai bus perskaičiuojami į eurus kursu: 1 EUR = 3,4528 LTL. Gauta suma eurais apvalinama gavėjo naudai iki euro cento (tais atvejais, kai skaitmuo po paskutinio skaitmens, iki kurio apvalinama, yra didesnis už 0, prie paskutinio skaitmens pridedamas vienetas).

 

Dviejų valiutų naudojimo laikotarpis

 

Kiek laiko bus privaloma kainas skelbti ir litais, ir eurais?
LR euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatyme nustatyta, kad asmenys, parduodantys prekes (paslaugas), turi pradėti nurodyti prekių (paslaugų) kainas jų skelbimo vietose litais ir eurais pagal perskaičiavimo kursą ir nustatytas apvalinimo taisykles ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų po perskaičiavimo kurso nustatymo dienos ir tai daryti ne trumpiau kaip 6 mėnesius nuo euro įvedimo dienos.

 
Grynųjų litų keitimas į eurus

 

Kiek laiko litų banknotus ir monetas bus galima išsikeisti į eurus po to, kai jų nebebus galima naudoti kaip teisėtos, privalomos priimti atsiskaitymams mokėjimo priemonės?
Komerciniai bankai grynuosius litų monetas ir banknotus keis nemokamai 6 mėnesius nuo euro įvedimo dienos, t.y. 2015 m. sausio 1 d. Po 6 mėnesių dar pusmetį nemokamai litų banknotus į eurus keis komercinių bankų padaliniai, įskaitant ir Medicinos banko, įrašyti į Lietuvos banko sudarytą sąrašą.

AB Lietuvos paštas ir kai kurios kredito unijos litus į eurus keis 60 kalendorinių dienų nuo euro įvedimo dienos neatlygintinai Lietuvos pašto skyriuose ir kredito unijų padaliniuose. AB Lietuvos paštas turi patvirtinti ir paskelbti sąrašą skyrių, kuriuose keis litus į eurus, suderinęs su Lietuvos banku. Kredito unijų padalinių, kurie keis litus į eurus, sąrašą sudaro Lietuvos bankas kredito unijų siūlymu. Pasibaigus 60 kalendorinių dienų nuo euro įvedimo dienos terminui, Lietuvos paštas ir kredito unijos litus į eurus galės keisti neribotą laiką savo nustatyta tvarka.

Nuo 2015 m. sausio 1 d. Lietuvos bankas savo kasose Vilniuje ir Kaune litus į eurus keis nemokamai neribotą laiką.

 

Ar visi bankai taikys vienodą  keitimo į euro kursą?
Taip, visi bankai taikys vienodą Europos Sąjungos Tarybos nustatytą euro ir lito perskaičiavimo kursą.

 

Nuorodos teisiniuose dokumentuose

 

Ar, įvedus eurą, teisės aktuose, sutartyse ir kituose dokumentuose keisis nuorodos į litus?

Visos teisės aktų, sutarčių ir kitų dokumentų nuorodos į litus nuo euro įvedimo dienos yra laikomos nuorodomis į eurus. Dydžiai, išreikšti litais, laikomi dydžiais, išreikštais eurais, ir perskaičiuojami nemokamai pagal nustatytą lito ir euro kursą. Dėl euro įvedimo sutarčių perrašyti nereikės, nes galios jų tęstinumo principas. 

 

Eurų banknotai ir monetos

 

Kokios eurų monetos yra apyvartoje?
Šiuo metu naudojamos aštuonių nominalų apyvartinės eurų monetos, jas kaldina visos euro zonos valstybės ir ne Europos Sąjungos šalys – Monakas, Vatikanas ir San Marinas, naudojantys eurą kaip savo pinigus. Viena apyvartinių monetų pusė yra vienoda visoje Europos Sąjungoje ir vadinama bendrąja puse, kita pusė kiekvienos euro zonos valstybės yra savita ir vadinama nacionaline puse.

 

Būdama euro zonos nare, Lietuva irgi leis į apyvartą eurų monetas su nacionaline puse. Pagal nacionalinę pusę galima atpažinti monetą išleidusią šalį. Monetų nacionalinėje pusėje panaudoti kiekvienai šaliai būdingi elementai, aplink juos apskritimu išdėstyta 12 Europos Sąjungos žvaigždžių. Nors nacionalinė pusė ir skiriasi, tačiau visos eurų monetos galioja visoje euro zonoje. Eurų monetos skiriasi savo dydžiu, svoriu, forma ir metalo sudėtimi. Didelio nominalo – 1 ir 2 eurų – monetos yra dvispalvės (sidabro ir geltonos spalvos). Vidutinio nominalo – 10, 20 ir 50 euro centų – monetos yra geltonos spalvos, o mažo nominalo – 1, 2 ir 5 euro centų – monetos yra vario spalvos.

 

Visų valstybių apyvartinės eurų monetos galioja visoje euro zonoje, todėl atsiskaitymams jos turės būti priimamos ir Lietuvoje, kai mūsų valstybė įsives eurą.

 

1, 2 ir 5 euro centų monetų bendrojoje pusėje ant gaublio pavaizduota Europa kartu su Afrika ir Azija.

 

Kaip atrodys Lietuvos leidžiamų apyvartinių eurų monetų nacionalinė pusė?
Lietuvos išleistos eurų apyvartinės monetos turės skulptoriaus Antano Žukausko sukurtus tris vaizdus su Lietuvos valstybės herbo simboliu Vyčiu. Jį sups 12 žvaigždžių: 1 ir 2 eurų monetose – vertikalių linijų fone; 10, 20 ir 50 euro centų monetose – horizontalių linijų fone; 1, 2 ir 5 euro centų monetose – lygiame fone.

 

Ar įvedus eurą Lietuvoje bus galima lietuviškomis apyvartinėmis eurų monetomis atsiskaityti kitose šalyse?
Taip, visos Lietuvoje išleistos apyvartinės eurų monetos tiks mokėjimams visose euro zonos valstybėse ir kitose eurą naudojančiose šalyse. Tai reiškia, kad lietuviškomis apyvartinėmis eurų monetomis bus galima atsiskaityti, pavyzdžiui, Ispanijoje, o suomiškomis – Lietuvoje.  

 

Daugiau atsakymų į rūpimus klausimus dėl euro įvedimo rasite Lietuvos banko tinklalapyje www.euro.lt.

Susisiekite

Siųsti žinutę

Siųsti nuorodą draugui

Siųsti žinutę